Devítiletému Juliovi z ugandské vesničky Kabubiro zemřeli oba rodiče. Chlapec má čtyři sourozence, se kterými žije u své babičky. Ta se stará také o další sirotky ze své široké rodiny a získává jen malé peníze z prodeje placek. Z tohoto důvodu nemohl Julius chodit do školy. V lednu 2006 byl vybrán a zařazen do projektu Adopce na dálku® a již v květnu téhož roku se našel dárce z České republiky, který bude financovat jeho školní docházku. Julius navštěvuje Základní školu v Lugase. Ve škole je aktivní a má dobré výsledky. Jeho oblíbeným předmětem je angličtina, baví ho fotbal a zpěv a rád by se stal pilotem.
Dětí z chudých poměrů jako Julius jsou v Ugandě a dalších rozvojových zemích tisíce. Projekt Adopce na dálkuâ založila Arcidiecézní charita Praha v roce 1993. Díky dárcům z České republiky umožňuje více než 17 tisícům dětí získat vzdělání přímo v jejich přirozeném kulturním prostředí. Nedílnou součástí projektu je podpora širších komunit, ve kterých děti žijí a které jejich život významně ovlivňují. Projekt již dlouhodobě funguje v Indii a Ugandě, dále pak v Zambii, Demokratické republice Kongo, Thajsku, Litvě a Bělorusku.
Kniha Arcidiecézní charity Praha je věnována všem příznivcům projektu Adopce na dálkuâ. O tom, jak projekt vznikal a jak nyní funguje, se čtenář seznámí prostřednictvím zkušeností lidí, kteří se na jeho běhu podílí nebo se s ním v praxi sami setkali. Mezi autory jsou církevní představitelé, zástupce diplomatických kruhů, novinářka, vědečtí pracovníci i pracovníci Arcidiecézní charity Praha, kteří působí v České republice i v zahraničí. Obraz projektu podávaný jednotlivými autory je proto pestrý, každý z autorů akcentuje jinou dimenzi projektu a vnímá jej z jiného úhlu pohledu.