Týrání a zneužívání dětí ve Vídni v době Freuda

Týrání a zneužívání dětí ve Vídni v době Freuda
Autor: Wolff Larry
ISBN: 978-80-7254-869-9
EAN: 9788072548699
Počet stran: 336
Datum vydání: 16. 5. 2007
Odkazy ke knize:
Běžná cena: 349 Kč Cena: 280 Kč

Popis

Na přelomu devatenáctého a dvacátého století došlo v nejkosmopolitnějším městě světa k senzaci, která uchvátila obyvatelstvo jako ještě nic předtím – k senzaci, jež na město vrhla velký a znepokojivý stín a pak se beze stopy, zrovna jako stín, zase vytratila.


Kniha Týrání a zneužívání dětí ve Vídni v době Freuda o oné zapomenuté senzaci v tomto proslulém městě vypráví.


Až do podzimu roku 1899 byla pozornost Vídně upřena především na její neobyčejný kulturní život, ale v podzimních měsících se hlavním tématem stalo týrání a zneužívání dětí (konkrétně dva případy vraždy a dva případy týrání dětí). Zatímco Sigmund Freud dychtivě očekával vydání svého Výkladu snů, kde poprvé teoretizuje o oidipovském nepřátelství mezi rodiči a dětmi, oznamovaly každý den titulky v novinách, že týrání dětí je strašlivou realitou. Larry Wolff se ve své práci snaží zachytit jak rozhořčení Vídeňanů nad tímto pro ně zcela nepochopitelným a nepřijatelným jevem, tak i skutečnost, že Vídeň byla na přelomu století „tyglíkem“, ve kterém už vřely mnohem strašnější problémy – problémy století dvacátého (nacionalismus, antisemitismus, nacismus). A že tedy rozruch vyvolaný tiskem mohl posloužit k odvedení pozornosti občanů od politické situace v rozpadajícím se impériu.


Odpovědi na problémy doby hledá autor zeširoka a provokativně v historii, literatuře, sociologických exkursech i psychologii a snaží se co možná nejpřesněji zachytit obraz velkoměsta očarovaného podívanou, jakou se zoufale snažilo popřít.